قلم سه بعدی چیست؟

قلم سه بعدی چیست
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

قلم سه بعدی چیست؟

در سال 2013 گروهی متشکل از سه نفر به نام های مکس بوگ، پیتر دیلورث و دنیل کوون،روی قلم های سه بعدی سرمایه گذاری کردند و بسیار زود میان علاقمندان و هنرمندان معروف شد. درحالیکه بسیاری از افراد هنوز نمی دانند که این قلم ها میتوانند کارا باشند، بسیاری هنرمند و علاقه مند وجود دارند که با قلم سه بعدی اثرهای هنری فوق العاده ای ساخته اند. در بین تمامی این ها ، هنوز کسانی هستند که نمی دانند چنین چیزی وجود دارد.

قلم سه بعدی یا همان 3DPEN چیست؟ این محصول مشابه چسب تفنگی است ولی تفاوت های بسیاری از ساختار تا کاربرد دارند.

ساختار قلم سه بعدی

چسب تفنگی نقش چسباندن اشیا را به هم دارند ولی با قلم های سه بعدی میتوان تنها با حرکت دست اشیا سه بعدی ساخت. 3DPEN از پلاستیک به عنوان ماده مصرفی استفاده میکند و کاربردهای بسیاری دارد.

قلم های سه بعدی بسیار شبیه قلم های عادی هستند ولی بسیار قطورتر از قلم عادی هستند. از جوهر استفاده نمی کنند و نمی توان با آنها روی کاغذ نوشت. از فیلامنت استفاده میکنند و معمولا یک رشته فیلامنت پلاستیکی ذوب می شود و از نازل واقع در سر قلم سه بعدی خارج می شود، حالا و می توانید به کمک این قلم روی هوا نقاشی کنید.

بعضی ها آن را پرینتر سه بعدی کوچک حساب میکنند ولی کارکردن با قلم سه بعدی به سختی پرینتر سه بعدی نیست. وقتی می خواهید با پرینتر سه بعدی کار کنید باید چند مهارت کامپیوتری و نرم افزاری را یاد بگیرید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

با قلم های سه بعدی تنها کاری که باید بکنید این است که فیلامنت را وصل کنید. وقتی دما به حد مطلوب رسید، فیلامنت نرم شده از نازل نوک قلم خارج می شود و تقریبا درجا جامد می شود.
این قلم ها از باتری یا کابل برق برای منبع انرژی خود استفاده میکنند. شما به هیچ نرم افزاری و طرح سه بعدی از پیش آماده شده ای ندارید. با چندعدد کلید میتونید تنظیمات قلم رو انجام بدهید.

حتی اگر تا به حال از این محصول استفاده نکرده اید میتوانید به راحتی آن را بخرید و از آنها استفاده کنید.

قلم سه بعدی مای ریول4

چگونه می توان با آن کار کرد؟

دو فرآیند در قلم سه بعدی وجود دارد. براساس آن دو فرآیند، این محصول به دو دسته تقسیم بندی می شود : قلم سرد و گرم.

قلم گرم: از فیلامنت پلاستیکی استفاده می کند. زمانیکه فیلامنت از نازل عبور می کند در دمای خاصی گرم و ذوب می شود. این پلاستیک نرم شده از سر قلم خارج می شود و میتوان با آن خط ها ایستاده روی هوا را نقاشی کرد. تکنولوژی قلم سه بعدی بر اساس تکنولوژی FDM پرینتر سه بعدی ساخته شده است و از فیلامنت هایی نظیر PLA و ABS میتوان در آن استفاده کرد.

قلم سرد: اگر درباره چاپ سه بعدی SLA شنیده باشید. به جای گرما، فرآیندی شیمیایی، رزین استفاده شده در قلم را به محض خروج از سر قلم جامد می نماید. قلم از ماده ای جوهرمانند استفاده میکند که به نام رزین حساس به نور شناخته شده است. وقتی رزین در معرض نور قرار می گیرد خشک می شود.

چگونه با قلم سه بعدی کار کنیم؟

نحوه کار با 3DPEN بسیار اهمیت دارد. چراکه این قلم ها بسیار حساس هستند و اگر از آنها به درستی استفاده نشود میتوانند بشکنند. مصرف بیش از اندازه که منجر به دمای بالای قلم شود یا فیلامنت نامناسب یا تجمع در اکسترودر میتواند منجر به خراب شدن قلم بشود.

اگر نمیخواهید این اتفاق بیفتد باید این نکات لازمه را درحین نگهداری از قلم خود رعایت کنید.

فیلامنت مناسبی انتخاب کنید:

کارکردن با 3DPEN درصورتی که ندانید چه فیلامنتی مناسب قلم خاصی موردنظر است میتواند آزاردهنده باشد. درجائیکه برخی 3DPEN ها از فیلامنت های ABS و PLA پشتیبانی میکند، برخی قلم ها هستند که فقط میتوانند از یک نوع فیلامنت استفاده کنند. پس هنگام خرید فیلامنت باید به سازگاری آن با قلم سه بعدی دقت کنید. اگر مبتدی هستید بهتر از قلم هایی که PLA را پشتیبانی میکنند استفاده کنید. PLA نسبتا ارزان است و برای ساخت های اولیه و یادگیری اولین طرح های شما بسیار مناسب است.

قلم سه بعدی مای ریول2

راهنمای قلم سه بعدی را بخوانید:

با هر 3DPEN یک راهنما برای تمامی دکمه ها و تنظیمات دمایی قلم می آید. مهم است که باید و نباید های مصرف آن را بدانیم و کاملاً آنها را رعایت کنیم. در بیشتر قلم های سه بعدی، چند دکمه الزامی قابل دیدن هست:

  • Power input hole
  • Wire loading hole
  • Indicators
  • Speed controller
  • Temperature Controller
  • Wire feeding Button
  • Wire unloading button

معمولاً وقتی که قلم را به منبع تغذیه (پریز برق یا باتری) وصل میکنید آن را روشن میکنید. جعبه حاوی کابل USB برای اتصال قلم به منبع تغذیه خواهد بود. دمای قلم بالا خواهد رفت. فیلامنت را از محل روزنه بالا وارد میکنیم. وقتی که دما به حد مطلوب رسید میتوانید از طریق دکمه خروج، مواد مصرفی را نوک قلم مواد را خارج کنید و طرح دلخواهتان را بسازید.

با احتیاط حمل شود :

همانطور که قبلا ذکر شد، قلم های سه بعدی حساس هستند و به راحتی میتوانند بشکنند بنابراین با آرامی کار کردن با آن بسیار حائز اهمیت است. مطمئن شوید بعد از استفاده از قلم، فیلامنت را از آن خارج کرده اید. این امر به دوام و طول عمر قلم کمک میکنند. همچنین همیشه نوک قلم را تمیز نگه دارید. نگهداری از 3DPEN نه سخت است و نه زمان بر . تنها دانستن دستورالعمل ها و رعایت آنها باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد.

نحوه ساخت اثر هنری سه بعدی

هرچند که راه های بسیاری برای ساخت اثر هنری و اشیا با قلم سه بعدی وجود دارد، چهار روش معمول نیز برای آن وجود دارد.
از یک طرح دو بعدی برای ایجاد طرح سه بعدی استفاده کنید:
بیشتر کیت های 3DPEN دارای تمپلت یا همان طرح آماده نیز هستند. البته میتوانید برای خودتان نیز تمپلت ایجاد کنید. روی این برگه ها نقشه دو بعدی طرح سه بعدی مورد نظر مانند قطعات ماکت کشیده شده است که با دنبال کردن خطوط روی کاغذ و کشیدن روی آنها قطعات دو بعدی را تولید کرده و سپس قطعات دو بعدی را به هم وصل میکنید تا ظرحی سه بعدی ایجاد شود.

الگوی قلم سه بعدی مای ریول

استفاده از قالب ها

این سخت ترین راه برای یک مبتدی است. اگر مبتدی هستید ممکن است این روش بنظرتان عجیب بنظر برسد ولی عملی است. برای انجام آن باید شی موردنظر را با استفاده از 3DPEN و کاغذ یا مقوا بکشید. این به عنوان قالب عمل میکند. لایه اول را با قلم ایحاد کنید. وقتی که 90 درصد کار انجام شده است قالب را دربیاورید و بقیه کار را کامل کنید. بعدا میتوانید لایه هایی به آن اضافه کنید تا سخت تر و بادوام تر شود. همچنین میتوانید آن را توخالی بسازید و از مصرف ماده اضافه جلوگیری کنید.

دست های آزاد:

اگر که در هنر و نقاشی خوب هستید احتمالا برای شما مثل آب خوردن خواهد بود. تمام کاری که باید بکنید این است که دست هایتان را تکان دهید و هرچیزی که دوست دارید را خلق کنید. در سبک فری استایل باید دقیق باشید. چون نمیتوانید دوباره همان مسیر را تکرار کنید تا درصدی از کار کامل شده باشد. ولی با تمرین میتوانید در سبک نقاشی سه بعدی فری استایل مهارت پیدا کنید.

شما میتوانید جهت خرید قلم سه بعدی مای ریول به این لینک مراجعه نمایید.

نظرات کاربران
تحویل اکسپرس
پشتیبانی آنلاین
ضمانت سلامت فیزیکی کالا
ضمانت اصالت کالا
امکان پرداخت در محل