راهنمای خرید فیلامنت ABS

فیلامنت ABS

فیلامنت

فیلامنت ABS چیست؟

فیلامنت ABS یا همان Acrylonitrile Butadiene Styrene یکی دیگر از مواد مصرفی رایج در بازار پرینتر های سه بعدی است. ABS در عین ارزان تر بودن نسبت به بقیه متریال ها، دارای استحکام خوبی بوده و نسبت به فیلامنت PLA منعطف تر است. همین امر باعث شده تا در استفاده نهایی و قرار گیری در کالاهای مصرفی نقش بیشتری داشته باشد. دو موضوع مهم وجود دارد که بسیاری از کاربران را از مصرف این نوع فیلامنت باز میدارد.

یکی سمی بودن بخار ناشی از ABS در حین چاپ (پیشنهاد می شود تهویه ی مناسبی در نزدیکی پرینتر تعبیه شود) و دیگری فرآیند چاپ آن، که معمولا در مقایسه با PLA کمی چالشی تر بوده و نیازمند تجربه کاربر است. انقباض (Shrinkage) این متریال در حین چاپ باعث شده تا نیاز به داشتن Heat Bed در پرینت آن الزامی شود. در همین راستا توصیه میشود دمای صفحه گرم پرینترتان را متناسب با مدل و توصیه های تولید کننده ی فیلامنت بر روی 60 الی 110 درجه سانتی گراد تنظیم نمایید. ضمنا دمای مناسب اکسترودر برای چاپ آن 220 الی 250 درجه می باشد. شایان ذکر است که حلال ABS ، استون میباشد و میتوان از این خاصیت حلالی جهت پرداخت و پولیشن سازه های چاپ شده استفاده کرد.

مقایسه ABS و PLA

این که میبینیم در بازار مواد مصرفی، معمولا PLA پرطرفدار تر از ABS است، استفاده راحت تر و متنوع تر بودن PLA است. تقریبا همه پرینتر های سه بعدی ساخته شده در دنیا میتوانند PLA را پرینت کنند اما این موضوع برای ABS صادق نیست. اگر پرینتر شما هیچ صفحه گرمی هم نداشته باشد میتوانید به راحتی PLA را چاپ کنید اما ABS بدون صفحه گرم (Heat Bed) دچار اعوجاج و تاب برداشتن خواهد برداشت. حلال PLA ماده سمی کلروفرم است در حالی که حلال ABS استون می باشد. ضمنا میتوانید فهرستی از مزایا و معایب ABS را در زیر مشاهده کنید.

 

نقاط قوت:

  • ارزان بودن
  • مقاومت فیزیکی نسبتا خوب در استفاده های مکرر و طولانی مدت
  • مقاومت گرمایی بسیار مناسب
  • موجود در رنگ های متنوع

نقاط ضعف:

  • نیاز به Heat bed برای چاپ موفق در عین ارزان بودن فیلامنت
  • انتشار جزئی گازهای سمی و خطرناک در حین ذوب و پرینت
  • قطعه مستعد تاب برداشتن و خم شدن در حین پرینت
  • دمای بالای ذوب و مصرف برق بیشتر دستگاه

سخت افزارهای مورد نیاز

پرینت سه بعدی موفق با فیلامنت ABS، مستلزم داشتن سخت افزاری ساده و مبتدی است که در زیر به آن اشاره شده است.

دمای اکسترودر

دمای اکسترودر

220 الی 250 درجه سانتی گراد

دمای بستر گرم

دمای بستر گرم

95 الی 110 درجه سانتی گراد

سیستم خنک کننده پرینتر

سیستم خنک کننده

در چاپ ABS، قطعه در حال چاپ نیازی به سیستم خنک کننده ندارد

جنس سطح پرینت

جنس سطح چاپ

نوار کاپتون
چسب ABS که با ترکیب ABS و حلال آن، استون، ساخته می شود

تحویل اکسپرس
پشتیبانی آنلاین
ضمانت سلامت فیزیکی کالا
ضمانت اصالت کالا
امکان پرداخت در محل